AUGALŲ SPALVOS

Alytaus r. Miroslavo gimnazijos pirmos, antros ir aukštesniųjų klasių mokiniai dalyvavo ekologiniame konkurse „Mano žalioji palangė“, kurį organizavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras ir Vilniaus universiteto botanikos sodas. Konkurso tikslas – skatinti domėjimąsi augalais ir jų panaudojimo galimybėmis kuriant sveiką edukacinių erdvių aplinką bei ugdyti atsakomybę už savo aplinką. 2022 metų konkurso tema buvo „Augalų spalvos“.

Pirmos klasės mokiniai, vadovaujami mokytojos J. Krisiulevičiūtės, įrengė žaliąją palangę naudodami žalios spalvos augalus ir pavadino ją „Žalios spalvos žaismas augaluose“. Kurdami palangę pirmokėliai sužinojo, kad žalia spalva gali turėti įvairius atspalvius: šviesiai žalia, žalsvai geltona, šparaginė, kamufliažinė, džiunglių žalia ir kt. Projekto dalyviai susipažino su augalų, išsiskiriančių tiek lapų, tiek stiebų žalumos atspalviais, dalimis ir sukūrė žaliaspalvių augalų kompoziciją gimnazijos edukacinėje erdvėje.

Pavasarinė nuotaika atkeliavo ir į gimnazijos antrokų klasę – jų palangė pasipuošė įvairiaspalvėmis našlaitėmis. Padedami mokytojos A. Kuncevičienės, mokiniai sukomponavo iš jų kompoziciją pavadinimu „Spalvinė gama“.  Šios gėlės iš kitų  augalų išsiskiria savo žiedais, kuriuose susilieja įvairiausios spalvų gamos. Selekcininkai išvedė beveik visų vaivorykštė spalvų, įvairių tekstūrų žiedus. Prieš įkurdami žaliąją palangę, mokiniai domėjosi šiomis gėlėmis: susipažino su augalo dalimis, ekologinių veiksnių įtaka augalų augimui. Taip pat sužinojo, kad našlaitės – vienmečiai, dvimečiai arba daugiamečiai žoliniai augalai. Gėlynuose dažnai auginama darželinė našlaitė, išvesta daug jos veislių, kurios skiriasi žiedų dydžiu ir spalva. Lietuvoje savaime auga 16 rūšių našlaičių, pasaulyje jų žinoma apie 550 rūšių. Liaudiškai jos dar vadinamos akelėmis, broliukais, lazdynėlėmis, našlutėmis, sesutėmis.

Vyresnieji mokiniai, vadovaujami biologijos mokytojos R. Kančienės, kurdami žaliąją palangę pasirinko svogūnines gėles, ankstyvą pavasarį atskleidžiančias savo spalvingą grožį – rytinį hiacintą ir baltąją snieguolę. Projekto dalyviai sužinojo, kad hiacintas – tai daugiametis, išsiskiriantis savo spalvų gama ir aromatingu kvapu augalas. Yra daug hiacinto rūšių su rožiniais, raudonais, alyviniais, baltais ir net gelsvų spalvų žiedais. Snieguolė – daugiametis svogūninis augalas, džiuginantis baltais žiedais. Mokiniai ne tik nagrinėjo šių svogūninių gėlių pagrindinius organus, aptarė jų atskirų dalių spalvas, lapų, žiedų formas, bet ir tyrė ekologinių veiksnių įtaką hiacintų ir snieguolių augimui. Vieni augalų svogūnėliai buvo sodinami, auginami ir pražydinami durpių substrate, kiti – stiklinėlėse su vandeniu. Mokiniai stebėjo ir fiksavo šių augalų vystymosi skirtumus nuo svogūnėlio iki žiedo. Iš užaugintų augalų projekto dalyviai sukūrė spalvingą kompoziciją pavadinimu „Svogūninių gėlių spalvų žaismas“, kurią vėliau panaudojo ugdymo procese bei lauko edukacinėse erdvėse – prie gimnazijos esančiame gėlyne.

Šiais metais konkurse dalyvavo ypač daug dalyvių, buvo įrengta beveik 500 žaliųjų palangių. Nors patekti tarp geriausių nepavyko, džiaugiamės dalyvavę ir papuošę savo gimnazijos edukacines erdves.

Mokytoja J. Krisiulevičiūtė