PAMINĖTA ŽYDŲ GENOCIDO DIENA

Rugsėjo 23-ioji – Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena. 1943 m. rugsėjo
23-iąja buvo likviduotas Vilniaus getas. Šiais metais minime 80-ąsias metines nuo Holokausto pradžios Lietuvoje, kuomet 1941 metais, liepos–gruodžio mėnesiais, buvo išžudyta didžioji dalis Lietuvoje gyvenusių žydų.

Jau tradiciškai keletą metų ši diena minima ir Miroslavo gimnazijoje. Paraginti istorijos mokytojos Zitos Rutkauskienės, moksleiviai dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje „Atminties kelias“. Šią dieną buvo vedamos istorijos, pilietiškumo  pamokos, kurių metu mokiniai susipažino su vietos žydų bendruomenės istorija, tradicijomis, išlikusiu kultūros paveldu, žiūrėjo dokumentinį filmą apie Holokaustą. Tokia veikla buvo siekiama, kad mokiniai ne tik žinotų apie holokausto tragediją, bet ir apie Lietuvoje gyvenusią gausią žydų bendruomenę. Džiugu, kad mokiniams svarbi ši tema, jie nėra abejingi. Holokausto pažinimas yra aktualus ne tik moksline, bet ir bendra edukacine prasme. Turime kuo geriau pažinti šį reiškinį, kad ateityje to išvengtume ir jis nepasikartotų.

II klasės gimnazistai vestibiulyje iš lauko akmenėlių sudėliojo simbolinį žydų kančios kelią, kurį apšvietė pagarbos ir atminimo ženklas – žvakutės. Tie lauko akmenys – tai tarsi tūkstančių bevardžių kapų simbolis. Jie primena, kad žiaurumui Žemėje neturėtų būti vietos.

Minėdami žydų genocido aukų dieną prisiminėme holokausto istoriją, pagilinome žinias apie Lietuvoje ir Alytaus krašte gyvenusią žydų bendruomenę, jos kultūros savitumą. Taip pat suvokėme, kaip svarbu ugdytis pagarbą žmogaus teisėms bei toleranciją kitų tautų, kito tikėjimo žmonėms.

Istorijos mokytoja Zita Rutkauskienė